۰۲۱-۸۸۲۵۵۶۰۰

آزمون های بین المللی فرانسه

آزمون های DELF , DALF , TCF  و TEF از جمله آزمون های بین المللی زبان فرانسه می باشند. افراد مختلف با اهداف متفاوت از جمله مهاجرت به کشور فرانسه و یا ایالت کبک کانادا و یا افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشور فرانسوی زبان را دارند لازم است مدرک معتبر زبان فرانسه را دریافت کنند. ما در پارسایان متقاضیان را برای دریافت این مدارک بین المللی آماده می سازیم.

در ادامه به توضیح هر یک از این آزمون ها می پردازیم.

آزمون TCF :

کلمه TCF مخفف عبارت Test de Connaissance du Français می باشد. این آزمون مهارت عمومی زبان  فرانسه داوطلبان را بررسی می کند که توسط وزارت تحقیقات و آموزش عالی فرانسه برگزار می شود.

افراد غیر فرانسه ‌زبان که برای کار و حرفه ی خود و یا ادامه ی تحصیل و یا دلیل شخصی به یک مدرک زبان فرانسه نیازمندند در این آزمون شرکت میکنند این آزمون سه بخش اجباری و دو بخش اختیاری دارد که بخش های اجباری آن شامل درک شنیداری، درک مطلب و داشتن تسلط بر ساختار های زبانی است. اما در بخش اختیاری از داوطلبان تولید نوشتاری و تولید شفاهی انتظار می رود.

آزمون TCF  نیز از استاندارد آزمون های زبانهای اروپایی تبعیت میکند و نمره نهایی این آزمون در یکی از ۶ سطح A1 , A2 , B1 , B2 , C1 , C2 اعلام میشود.دانشگاه های فرانسوی زبان با توجه به نوع رشته تحصیلی سطح زبان های متفاوتی را خواستارند.

لازم به ذکر است که سوالات در آزمون TCF نمره منفی ندارند و اعتبار آن ۱ سال می باشد.

انواع مختلف امتحان TCF   نیز وجود دارد که هر کدام، کاربرد متفاوتی دارد:

 • TCF TP برای ارزیابی مهارت های زبان فرانسه به صورت جامع برای مقاصد شخصی، آکادمیک یا حرفه ای: آزمون TCF با این قصد شامل یک بخش اجباری (فهم گفتاری / تسلط بر ساختارهای زبان / فهم نوشتاری) و یک بخش اختیاری (بیان گفتاری/ بیان نوشتاری) می باشد.
 • TCF DAP برای دانش آموزانی که تصمیم به ادامه تحصیل در سال اول مقطع لیسانس یکی از دانشگاه های کشور فرانسه و یا ادامه تحصیل در مدرسه معماری فرانسه را دارند: آزمون TCF با این قصد شامل دو بخش می باشد. بخش اول فهم نوشتاری , ساختار زبان / فهم نوشتاری را شامل می شود و بخش دوم شامل سنجش بیان نوشتاری است.
 • TCF QUEBEC برای گرفتن شهروندی  Quebec: این آزمون زبان فرانسه مخصوص ارائه به ادارهٔ مهاجرت و اتباع کانادا (MIDI) و در راستای تشکیل پرونده برای مهاجرت به کبک می‌باشد. افرادی که قصد ارائهٔ پرونده به ادارهٔ مهاجرت به کبک و یا یکی از نمایندگان آن را دارند، می‌توانند برای مشخص کردن میزان سطح آشنایی خود با زبان فرانسه، مدرک این آزمون را همراه داشته باشند. آزمون TCF با این هدف شامل بخش های فهم شنیداری، فهم نوشتاری، بیان گفتاری و بیان نوشتاری می باشد.
 • TCF CANADA در راستای استاندارد های زبان فرانسوی اداره مهاجرت, پناهندگی و شهروندی (IRCC) ایجاد شده است و دومین امتحان زبان فرانسوی است که توسط IRCC به رسمیت شناخته می شود:  آزمون TCF با این قصد شامل۴ بخش اجباری است ( فهم گفتاری / فهم نوشتاری / بیان گفتاری / بیان نوشتاری).
 • TCF IRبرای علوم ارتباطات بین المللی
 • TCF SO برای علوم کامپیوتر
 • TCF ANFبرای گرفتن شهروندی فرانسه

آزمون TEF:

کلمه TEF  مخفف عبارت  de Francais  Test d’Evaluation می باشد که به معنای آزمون استاندارد زبان فرانسه هست . این آزمون هم مهارت عمومی زبان فرانسه داوطلبان را بررسی میکند. متقاضیان  ادامه تحصیل در کشورهای فرانسه زبان و کسانی که قصد اخذ ملیت فرانسوی را دارند و یا قصد مهاجرت به کانادا و اخذ ملیت کانادایی دارند ,  و یا افرادی که برای تایید سطح مهارت فرانسه در محیط کار (کارمندان در پروسه استخدام) نیاز به مدرکی بین المللی دارند, در این آزمون شرکت میکنند.

آزمون TEF به صورت رایانه ای یا کاغذی برای افراد بالای ۱۶ سال سطح مهارت زبانی متقاضی را در ۷ سطح از از سطح ۰+ (سطح پایه) تا سطح C2 (سطح تسلط کامل) می سنجد.

در این آزمون هیچ نمره قبولی یا ردی وجود ندارد و افراد با هر میزان آمادگی می توانند در این آزمون شرکت کنند و مدرک این آزمون را دریافت کنند و نمره کسب شده میزان تسلط متقاضی را نشان می دهد. مدت اعتبار این مدرک یکسال میباشد و هر یک ماه برگزار میشود و آزمون اینترنتی آن هم هر دو هفته یکبار برگزار میشود.

این آزمون از پنج بخش به شرح زیر تشکیل می شود:

 1. بخش درک نوشتاری ( ۶۰ دقیقه شامل ۵۰ سوال)
 2. بخش تولید نوشتاری ( ۶۰ دقیقه شامل ۲ موضوع)
 3. بخش ساختار و واژگان (۳۰ دقیقه شامل ۴۰ سوال)
 4. بخش درک شنیداری ( ۴۰ دقیقه شامل ۶۰ سوال)
 5. بخش تولید شفاهی ( ۱۵ دقیقه شامل ۲ موضوع)

آزمون TEF با توجه به اهداف مختلف داوطلبان به شرح زیر می باشد:

 • TEF برای ادامه تحصیل در فرانسه: آزمون TEF با این قصد شامل بخش های درک شنیداری, درک نوشتاری, ساختار و واژگان و بخش تولید توشتاری می باشد.
 • TEF برای اخذ ملیت فرانسوی: آزمون TEF با این قصد شامل بخش های درک شنیداری, و بخخش تولید شفاهی می باشد.
 • TEFAQ برای مهاجرت به کبک: آزمون TEF با این قصد شامل بخش های درک شنیداری, و بخش تولید شفاهی به علاوه ی تولید نوشتاری و بخش درک نوشتاری می باشد (این بخش برای درخواست کننده اصلی مهاجرت به کبک, اختیاری می باشد.)
 • TEFCANADA برای اخذ ملیت کانادایی: آزمون TEF با این قصد شامل بخش های درک شفاهی و بخش تولید شفاهی می باشد.

آزمون DELF:

DELF در واقع یک دیپلم رسمی زبان فرانسه می باشد که به متقاضیان غیر فرانسوی برای اثبات تسلط شان به زبان فرانسه از سمت وزارت آموزش و پرورش فرانسه اعطا می شود. این آزمون مشتمل بر چهار سنجش مطابق با سطوح مختلف زبان فرانسه از سطح A1 تا B2 می باشد.

این آزمون شامل ۴ بخش می باشد و ۴ مهارت زبانی را  پوشش میدهد

هر کدام از این ۴ بخش ۲۵ نمره دارند که در مجموع ۱۰۰ نمره برای آزمون در نظر گرفته شده است . اگر شخصی ۵۰ نمره از ۱۰۰ نمره را کسب کند ، در آزمون پذیرفته می شود .

 • بخش شنیداری (Listening) :

در این بخش برای شما چندتا فایل صوتی پخش میشود و متقاضی  باید به سوالاتی درباره آنچه از فایلهای صوتی شنیده است پاسخ دهد. هر فایل ۲ بار پخش میشود و طول هر فایل بین ۳ تا ۸ دقیقه است.

 • بخش فهم نوشتاری (Reading):

در این بخش چند متن کوتاه ارائه میشود و متقاضی باید سوالات چند گزینه ای و یا جای خالی را پر کنید. در این بخش برخی از سوالات چند گزینه ای است. برای مثال دو گزینه از چهار گزینه ی تست باهم درست است!

 • بخش نگارش (Writing):

این بخش تواناییمتقاضی را در نوشتن یک متن برای ارائه میسنجد و برای هر level امتحانی متفاوت است. برای سطح :
A1 این بخش شامل معرفی خود بعلاوه یک متن درباره زندگی روزمره تان است.
A2 متقاضی باید یک متن کوتاه درباره یکی از تجربیات خود را بنویسد. مثلا سفر خاصی به جایی از دنیا و … بعلاوه یک نامه دعوتنامه، درخواست کار، تبریک به شخصی درباره چیزی و …
B1 در این مرحله یک موضوع به شما داده می شود و متقاضی باید دیدگاه و نظرات خود را درباره اون قضیه بیان کند و در دفاع و رد آن بنویسد.
B2 اگه در این مرحله دارین امتحان میدهید باید پیرامون یک نامه یا اپلیکیشن دیگری نظر بدهید و استدلال و برهان بیاورید و بحث کنید.

 • بخش گفتاری (Speaking):

در مرحله A1 و A2  معمولا این بخش با معرفی و صحبت پیرامون خودتان شروع میشود و بعد یک موضوع به شما داده می شود که با مصاحبه کننده دونفری باید پیرامونش صحبت شود. در مرحله B1  این بخش شامل یک مصاحبهء هدایت شده و دوطرفه بین شما و مصاحبه گر است ، پیرامون موضوعی که شما را بر می انگیزد تا درموردش صحبت کنید و نظر خودتان را درموردش اعلام و بحث کنید.در مرحله B2  از شما انتظار میرود که یک نظر پیرامون موضوعی که به شما داده شده اظهار کنید و بعد شروع کنید به حمایت کردن از نظریه ای که ارائه اش کردید.

زمان بندی قسمت های مختلف آزمون DELF به شرح زیر می باشد:

ExamListeningReadingWritingSpeakingTotal
DELF A1۲۰ min۳۰ min۳۰ min۵-۷ min + 10 min prep۸۰ min
DELF A2۲۵ min۳۰ min۴۵ min۶-۸ min + 10 min prep۱۰۰ min
DELF B1۲۵ min۳۵ min۴۵ min۱۵ min + 10 min prep۱۰۵ min
DELF B2۳۰ min۶۰ min۶۰ min۲۰ min + 30 min prep۱۵۰ min

 

شش نوع دیپلم مستقل (شش نوع DELF) وجود دارد که در همه ی انواع آن قسمت های آزمون مانند آزمون عمومی DELF می باشد و فقط موضوعاتش متفاوت است.

 • DELF PRIM: این آزمون اولین رده از مجموعه دیپلم های DELF می باشد که از جانب وزارت آموزش و پرورش فرانسه اعطا می شود. این آزمون مختص تمام کودکان نو آموز زبان فرانسه می باشد که در رده ی ابتدایی مشغول به تحصیل می باشند. این آزمون سطح A1 و A2 را می سنجد.
 • DELF SCOLAIR: این آزمون مشابه ساختار کلی آزمون DELF می باشد و تفاوت آن تنها در موضوعات آن است که مناسب با جامعه دانش آموزی است. این آزمون مخصوص داوطلبان نوجوان دانش آموز می باشد. این آزمون از سطح A1  تا B2  را می سنجد.
 • DELF JUNIOR: این آزمون مشابه ساختار کلی آزمون DELF می باشد و تفاوت آن تنها در موضوعات سوالات است که در آزمون DELF JUNIOR در برگیرنده علایق و دنیای جوانان می باشد. این آزمون سطح A1 تا B2 را می سنجد.
 • DELF PRO: این نوع از دیپلم رسمی DELF مخصوص داوطلبانی است که به دنبال فرصت های شغلی اولیه یا ارتقا در یک محیط کاری فرانسوی می باشند. این آزمون از سطح A1 تا B2 را می سنجد.

آزمون DALF:

این گواهی، دیپلم رسمی اعطا شده از جانب وزارت آموزش ملی فرانسه است در تایید توانایی‌های زبان فرانسۀ داوطلبان غیر فرانسوی و یا فرانسویان‌زادۀ کشوری غیر فرانسه‌زبان، که دیپلم آموزش متوسطه یا عالی فرانسه را ندارند.این نوع دیپلم بالاترین سطح دیپلم است و فقط برای سطوح پیشرفته زبان فرانسوی یعنی سطح C1, C2 ارائه می گردد.

آزمون DALF C1

در این سطح فرد از نظر زبان مستقل است، به صورت کاملاً روان و در لحظه ارتباط برقرار می‌کند،دایره واژگانی بزرگی دارد و همچنین می‌تواند از عبارات و اصطلاحات مناسب در مکالماتش بهره ببرد. صحبت کردن در این سطح زبانی واضح و بدون وقفه و شک در انتخاب واژه‌ها می‌باشد که نشان‌دهندۀ تسلط کامل بر ساختار زبان است.

بخش های آزمون DALF C1:

زمان کلی آزمون ۴ ساعت و نمرۀ کلی ۱۰۰ می باشد . حداقل نمرۀ قبولی ۵۰ از ۱۰۰ و حداقل نمرۀ قبولی هر بخش ۵ از ۲۵ می باشد.

بخش فهم شنیداری
در این بخش باید به سؤالات درک مطلب شامل صداهای ضبط شده پاسخ داده شود که شامل یک صدای ضبط شدۀ طولانی (مناظره، کلاس، گردهمایی…) حدودا هشت دقیقه (دو بار پخش می شود) وچندین برنامۀ رادیویی کوتاه (برنامه‌های اطلاع‌رسانی، نظر‌سنجی، آگهی…) (یک بار پخش می شود)

این بخش ۴۰ دقیقه طول میکشد و ۲۵ نمره دارد.

بخش فهم نوشتاری
در این بخش باید به سؤالات درک مطلب شامل متنی در حوزۀ تفکر و ابراز نظر (ادبی یا روزنامه‌نگاری) بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه پاسخ داده شود.

این بخش ۵۰ دقیقه طول میکشه و ۲۵ نمره دارد.

بخش نگارش
این سنجش شامل دو قسمت می‌باشد:

 • تحلیل و تلفیق (سنتز) چند متن داده شدۀ جمعاً حدود ۱۰۰۰ کلمه
 • نگارش انشایی مستدل بر اساس و از خلال محتوای متن‌های داده شده

دو زمینه با انتخاب داوطلب: علوم انسانی یا اجتماعی و یا علم محض

این بخش ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه طول میکشد و ۲۵ نمره دارد.

بخش بیان گفتاری
در این بخش ارائه‌ای (اکسپوزه) بر اساس متون داده شده و پس از آن مباحثه با هیئت منصفه
دو زمینه با انتخاب داوطلب: علوم انسانی یا اجتماعی و یا علم محض

این بخش ۳۰ دقیقه طول می کشد و ۳۰ سوال دارد.

آزمون DALF C2

در این آزمون تسلط بر زبان، در استفادۀ دقیق، کامل، به جا و روان از کلمات و اصطلاحات مشخص می‌شود. در این سطح فرد توانایی انجام وظایف و کارهای دانشگاهی و آکادمیک را دارد.

بخش های این آزمون به شرح زیر است:

بخش فهم شنیداری و بیان گفتاری
این بخش شامل سه قسمت می‌باشد:

 • ارئۀ گزارشی از یک صدای ضبط شده (دو بار پخش)
 • توضیح و بسط نظرات شخصی دربارۀ مسائل مطرح شده در مدرک پخش شده
 • مباحثه با هیئت منصفه

دو زمینه با انتخاب داوطلب: علوم انسانی یا اجتماعی و یا علم محض

این بخش ۳۰ دقیقه طول میکشد و ۵۰ نمره دارد.

بخش فهم و بیان نوشتاری
در این بخش متقاضی باید یک متن ساختارمند (مقاله، سرمقاله، گزارش، سخنرانی…) نگارش کند که بر اساس مجموعه‌ای از متن‌هایی که به داوطلب داده می‌شود (حدود ۲۰۰۰ کلمه) می باشد.
دو زمینه با انتخاب داوطلب: علوم انسانی یا اجتماعی و یا علم محض

این بخش ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه طول می کشد و ۵۰ نمره دارد.

 

 

hd