۰۲۱-۸۸۲۵۵۶۰۰

هنجارشکنی دانش آموزان در کلاس

هنجارشکنی دانش آموزان در کلاس

هنجارشکنی دانش آموزان در کلاس

یکی از موضوعاتی که معلمین همواره در طول تدریس خود با آن مواجه هستند هنجار شکنی دانش آموزان در کلاس است. در این مقاله برای شما از این هنجار شکنی ها و نحوه ی برخورد صحیح در این مواقع خواهیم گفت. پس با آموزشگاه زبان پارسایان همراه باشید.

 • ” قرار بود به موقع سر کلاس بیاد!
 • بله. اما باز هم با تأخیر اومد…سر کلاس هم که اصلا به من و درس توجهی نمی کنه…
 • دوباره باید با خانواده اش صحبت کنیم؟
 • نمیدونم واقعا!
 • بهتر نیست دلیل این همه بی نظمی و هنجار شکنی را از خودش بپرسیم؟
 • … “

این مکالمات برایتان آشنا نیست؟ مکالمه ی همیشگی معلمین و مدیر درباره ی هنجارشکنی دانش آموزان در مدرسه؟!

اما دلیل این همه هنجارشکنی در مدارس و یا حتی در آموزشگاه ها همچون آموزشگاه های زبان چیست؟

در این مقاله به بررسی هنجارشکنی دانش آموزان در کلاس و چگونگی کنترل آن می پردازیم. اما در ابتدا بایستی با تعریف هنجارشکنی ها آشنا شویم.

کانون زبان پارسایان با برگزاری کلاس های تربیت مدرس TTC، شما را با به روزترین متدهای تدریس آشنا کرده و در کنترل هنجارشکنی ها یاری می رساند.

برای اطلاع از این دوره ها با آموزشگاه ما تماس حاصل فرمایید.

۸۸۲۵۵۶۰۰

۰۹۹۰-۹۲۱ ۹۴۵۱

هنجارشکنی به چه رفتارهایی اطلاق می شود؟

هَنجار به انگلیسی(Social Norm)  یک اصطلاح تخصصی در رشته ی جامعه شناسی است که در اصل، الگوی رفتاریی می باشد که روابط و کُنش های اجتماعی را تنظیم می‌کند. این الگوی رفتاری باعث نظم در جامعه می شود که پیروی نکردن از آن باعث برهم خوردگی نظم ایجاد شده می گردد که به آن ” هنجارشکنی ” می گویند.

هنجارها می توانند درونی و یا بیرونی باشند.

هنجارهای درونی:

هنجارهای درونی به هنجارهایی گفته می شود که در صورت عدم رعایت و شکستن قوانین وضع شده در بین افراد یک خانواده، مجازات رسمی و مشخصی برای آنها در نظر گرفته نخواهد شد. برای مثال: در نظر بگیرید که به یک مهمانی دعوت شده اید. معمولا افراد زمانی که به مهمانی و یا دورهمیی دعوت می شوند، برای عرض ادب و احترام به میزبان، هدیه ای هر چند کوچک با خود همراه دارند. حال شخصی وارد مهمانی می شود که هیچ هدیه ای برای میزبان در نظر نگرفته است. قطعا این فرد توبیخ و یا مجازات نخواهد شد. چراکه ممکن است تعریف وی از ارزش های رفتاری با بقیه ی افراد جامعه متفاوت باشد.

هنجارهای بیرونی:

هنجارهای بیرونی به هنجارهایی گفته می شود که برای تک تک افراد یک جامعه از پیش مشخص و تعیین شده‌ اند. ترس از مجازات و توبیخ و از دست دادن موقعیت اجتماعی، افراد جامعه را به پیروی از این هنجارهای تعیین شده، ترغیب می‌کند. اما باید در نظر داشته باشیم که حتی اگر هنجارهای تعیین شده در یک جامعه ثبات نداشته باشند. یا با برخی از نظم‌های دیگر اجتماعی در تضاد و تعارض باشند، افراد آن جامعه کم‌تر از این هنجارها پیروی و اطاعت خواهند کرد.

هنجارها در جوامع، شرایط و قوانین مختلف، ممکن است بصورت متفاوت یا حتی متضادی وضع شوند. هنجارشکنی و بی هنجاری سبب از بین رفتن استحکام نظام اجتماعی خواهد شد. برای مثال اگر در جامعه ای همچون جامعه ی حمل و نقل و ترافیک، افراد از قوانین وضع شده ی رانندگی پیروی نکنند، عمل آنها یک هنجارشکنی بیرونی می باشد که باعث ایجاد هرج و مرج در آن جامعه می شود.

هنجارشکنی به معنای سرپیچی و عدم اطاعت  از ارزش ها، هنجارها و قوانین حاکم بر جامعه می باشد. بنابراین اگر فردی برخلاف قواعد معین شده ی یک جامعه عمل کند و به نقض آن ها روی آورد، او یک هنجارشکن نامیده می شود.

هنجارشکنی دانش آموزان در کلاس

اما هنجارشکنی دانش آموزان در کلاس به چه معنا می باشد؟

اکثر افراد، هنجارشکنی دانش آموزان در کلاس را در رفتارهایی نظیر فریاد زدن، پرتاب اشیاء و یا بدون اجازه از کلاس خارج شدن بیان می کنند. اما در واقع هنجارشکنی دانش آموزان در کلاس می تواند تنها به عدم تمرکز در حین تدریس معلم و یا نخواندن دروس اطلاق شود.

اکثر معلمین و اساتید زبان علت این نوع هنجارشکنی ها را عدم علاقه ی زبان آموز به دروس ارائه شده می دانند؛ در صورتی که عدم علاقه تنها یکی از علل هنجار شکنی دانش آموزان در کلاس می باشد. پس بایستی در قدم اول علت هنجارشکنی ها را پیدا کنیم و سپس به دنبال راهکارهای مناسب برای کنترل آنها باشیم.

علل هنجارشکنی دانش آموزان در کلاس

از آنجایی که دانش آموزان و یا زبان آموزان در خانواده های مختلف با عقاید متفاوتی رشد و نمو پیدا می کنند، بسته به شرایط تربیتی ممکن است هر کدام هنجارها و ارزش های درونی مشخصی داشته باشند که با نقض حتی کوچکترین آنها توسط قوانین کلاس و یا اساتید و همچنین دیگر دانش آموزان، منجر به رفتارهای هنجارشکن شود!

در ادامه به بررسی دلایل و چگونگی کنترل هنجارشکنی دانش آموزان در کلاس می پردازیم:

 1. علت هنجارشکنی

هنگامی که از دانش آموزان علت هنجارشکنی شان را سؤال می کنیم، حتی خود آن ها نیز علت اصلی عملکردشان را نمی دانند. پس ما به عنوان یک معلم بایستی در ابتدا به دنبال علل بروز چنین رفتارهایی باشیم. برای این کار بهتر است از نموداری تحت عنوان نمودار ABC (نمودار محرک A، رفتار B و نتیجه C) برای آنالیز کردن رفتارهای نامطلوب استفاده کنیم.

نمودار ABC دارای سه ستون می باشد که بر روی آن ها، رفتار و هر آنچه قبل (محرک) و بعد (نتیجه) از آن روی می‌دهد را ثبت می‌کند.

برای ارزیابی یک رفتار ناهنجار، رفتار نامطلوب را باید در ستون “رفتار” قرار دهیم. سپس رفتار و یا عملکردی که باعث بروز آن رفتار نامطلوب شده را در ستون “محرک” بنویسیم. و در نهایت پیامدها را در ستون “نتیجه” یادداشت کنیم. این کار باعث می شود تا با سرعت بیشتری به علت و معلول برسیم و در حل آن ها از بهترین روش ها استفاده کنیم.

بهتر است این مورد را در مثالی توضیح دهیم:

در کلاسی، از زبان آموزی خواسته می شود تا بخشی از متن مورد نظر را با صدای بلند بخواند. اما با مخالفت زبان آموز روبرو می شویم. هنگامیکه معلم اصرار به انجام این کار توسط زبان آموز می کند، زبان آموز کلاس را ترک می کند!

هنجارشکنی دانش آموزان در کلاس

همان طور که درجدول مشاهده می کنید، شما به عنوان معلم محرک اصلی برای هنجارشکنی زبان آموز می باشید. که باید ابتدا علت عدم همکاری زبان آموز را جویا شده تا بتوانید در موارد مشابه به دنبال روشی دیگر برای ایجاد انگیزه در زبان آموزان بپردازید.

 1. ارتباط بین معلم و شاگرد

در برخی موارد شاید این معلم یا استاد است که نتوانسته ارتباط خوب و محکمی با شاگردانش برقرار کند. همانطور که در مقاله ی ” آموزش زبان انگلیسی نوجوانان ” اشاره کردیم، اولین قدم برای آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان ” برقراری ارتباط دوستانه (Rapport) ” می باشد. گاهاً مکالمه ها و صحبت های خارج از درس در ابتدا و یا انتهای ساعت کلاسی، باعث می شود که به شاگردانتان نزدیکتر شده و حس صمیمیتی بین شما ایجاد شود که خود باعث کنترل هنجارشکنی ها خواهد شد.

شاید برایتان این سؤال پیش آید که ارتباط صمیمی بین معلم و شاگرد چگونه می تواند به کنترل هنجارشکنی ها کمک کند؟

مسلماَ زمانیکه فردی برای شما عزیز و مهم باشد. شما برای نشان دادن حس احترام متقابل، به انجام کارهایی می پردازید که باعث رضایت و خرسندی طرف مقابلتان شود. بنابراین اگر دانش آموزی نسبت به معلم خود حس صمیمیت و نزدیکی داشته باشد، تمام سعی خود را برای حفظ این دوستی و رضایت معلم خویش خواهد کرد و از شکستن هنجارها و ارزش ها دوری می کند.

 1. فراموشی قوانین کلاس

یکی از عللی که ناهنجاری را بصورت غیرمستقیم در کلاس ها بوجود می آورد، فراموشی قوانین وضع شده در ابتدای ترم می باشد!

شاید با خود بگویید که قوانین وضع شده چگونه به باد فراموشی سپرده می شوند؟

باید بگم، متأسفانه در اغلب موارد، هنگامی که در کلاسی خصوصاً در آموزشگاه ها، قانونی وضع می شود. به مرور زمان به دلیل عدم توجه به آن قانون، نه تنها زبان آموزنان بلکه خود معلم نیز آن قانون را فراموش می کنند. و هنگامیکه هنجارشکنیی در کلاس رخ می دهد، هیچ کدام علت اصلی آن را نمی دانند.

بنابراین قوانین وضع شده در کلاس را حتما در طول ترم یادآور شوید. و تعداد قانون های در نظر گرفته را نه زیاد که باعث خشک بودن جو کلاس شود، و نه کم که کنترل کلاس از دستتان خارج گردد، تعیین کنید. قوانین کلاسی بایستی ساده (قابل فهم)، مشخص، واضح و قابل ارزیابی باشند. میزان آسان بودن یک قانون بستگی به سن و سطح توانایی دانش آموزان دارد. یک قانون خوب دارای یک بیان مثبت (استفاده از افعال مثبت؛ اجازه گرفتن) و یک بیان منفی ( انجام ندادن کاری در کلاس) می باشد.

 1. علت رفتارهای نامطلوب، نخواستن است!

در برخورد با دانش آموزان هنجارشکن، باید بدانیم که که بسیاری از رفتارها و هنجارشکنی های آنها به دلیل عدم داشتن مهارت است، نه نبود انگیزه. برای مثال؛ خیلی از اساتید حتی با گذراندن دوره های تربیت مدرس در کنترل برخی از کلاس ها، به مشکل بر می خورند. هر چقدر هم که سعی می کنند کلاس را تحت کنترل خود قرار دهند، باز موفق عمل نمی کنند. این درست برمی گردد به مهارت معلم و استاد. که اگر اساتید خود را با روش های به روز منطبق نکنند، هرگز موفق به کنترل زبان آموزان و تدریس خود نخواهند شد.

 1. زمان گذار (دوره انتقال )

همان طور که می دانید، قبل هر کلاسی نیاز به نوشتن برنامه ی درسی مشخص (Lesson Plan) داریم. این برنامه به ما کمک می کند تا دروس مد نظر در مدت زمان مشخص و با شیوه ی کارامدتری تدریس شود. اگر در یک روز می بایست سه بخش متفاوت تدریس شود. این مدت زمان در نظر گرفته شده برای هر بخش و زمان عبور از یک بخش به بخش دیگر را “زمان گذار” می نامند.

حال در نظر داشته باشید که بدون برنامه ریزی شروع به تدریس کنیم. استرس کاور کردن تمامی مطالب مورد نظر باعث می شود که معلم به زبان آموزان توجهی نداشته باشد. و باعث هنجارشکنی دانش آموزان در کلاس گردد. پس همواره با یک برنامه ریزی مشخص و مدون تدریس خود را آغاز کنید تا بتوانید در کنترل کلاس و زبان آموزان بهتر عمل کنید.

تمامی موارد بالا شما را در کنترل هر چه بهتر کلاس ها و زبان آموزان یاری می دهد که نادیده گرفتن هر یک از آنها منجر به هنجارشکنی دانش آموزان در کلاس خواهد شد. و امید است که این مقاله یرای تک تک شما عزیزان مفید واقع شود.

کانون زبان پارسایان با برگزاری کلاس های تربیت مدرس TTC، شما را با به روزترین متدهای تدریس آشنا کرده و در کنترل هنجارشکنی ها یاری می رساند.

 

برای اطلاع از تمامی دوره ها و مشاوره و تعیین سطح با کارشناسان آموزش کانون زبان پارسایان، با شعب ما در تماس باشید:

شعبه گیشا: ۸۸۲۵۵۶۰۰

شعبه توحید: ۶۶۵۷۴۹۱۰