۰۲۱-۸۸۲۵۵۶۰۰

کلاس های آنلاین

 

کلاس های آنلاین آموزشی امروزه و در این شرایط واژه ی غریبی برای افراد جویای آموزش نیست، شاید هیچ کدام از دانش آموزان و دانشجویان روزی را تصور نمی کردند که به صورت غیر حضوری و در منازل و یا در محل کار خود در کلاس های آنلاین و مجازی شرکت کنند و از طریق لپ تاپ، گوشی و یا تبلت های خود مشغول به تحصیل شوند.
به هر حال تجربه ی جدید آموزش در کلاس های آنلاین، مزایا و معایب خودش را داشته و دارد. از آنجا که امروزه عصر تکنولوژی است پیشرفتن پا به پای آن است که موفقیت ها را به دنبال دارد. اینکه مرحله جدیدی را پشت سر می گذاریم که تا به حال شاید برای خیلی از ما، حداقل در ایران دور از ذهن بوده است ولی باید این اتفاق را به فال نیک بگیریم و بدانیم که در راه پیشرفت قدم برداشته ایم.

کلاس های آنلاین برای بسیاری از افراد مفید بوده است. از جمله آن دسته دسته از دانشجویانی که دوست داشتند در کنار خانواده خود باشند و درس بخوانند یا حتی شاگردانی از کلاس خود من بودند که دچار کسالت شده بودند ولی با توجه به آنلاین بودن کلاس حضور پیدا کردند و از این بابت بسیار خوشحال بودند چون اگر کلاس حضوری بود قادر به شرکت در کلاس نبودند و جلسه را از دست می دادند.همچنین برای افراد شاغلی که برای خواندن درس و شرکت در کلاس های آموزشی به سختی از محل کار خود مرخصی می گرفتند و با طی مسیرهای طولانی و ترافیک موجود در کلان شهرها به سختی در کلاس های آموزشی حاضر می شدند و یا کسانی که مجبور بودند که جهت گذراندن دوره های آموزشی و یا ضمن خدمت از شهر خود به شهر دیگری سفر کنند.


افراد زیادی همچنان از مزایای این چنینی کلاس های آنلاین و دوره های مجازی بهره می برند.
طرفداران کلاس های آنلاین روز به روز در حال افزایش است که چرا این روش مرزی را برای آموزش قائل نیست، بسیاری از وبینارهای علمی جایگزین سمینارها و همایش ها شدند که اگر نبود سیل علاقه مندان به شرکت در کلاس های آنلاین، این امر را محقق نمی ساخت.
بسیاری از نوابغ و اندیشمندان ایرانی در خارج از مرزهای این کشور مشغول به تدریس و پژوهش هستند، قطعا دسترسی به این بزرگان و شرکت در کلاس های آنها شاید آرزوی بسیاری از علاقمندان عرصه آموزش باشد که جز به شیوه آنلاین و مجازی، برایشان راه دیگری میسر نخواهد بود. بهره مندی از دانش روز دنیا از راه دورو به شیوه مجازی ، شاید درکش الان برای همگان سهل و راحت باشد ولی سالیان نه چندان دور ، افرادی زیادی جهت تحصیل علم و دانش رهسپار کشورهای متمدن و پیشرفته میشدند.
شاید در کنار این مزایا، بزرگترین مشکل فعلی کلاس های آنلاین ، سرعت اینترنت در کشور ما باشد. اما می توانم بگویم مشکلی نبوده است که باعث جلوگیری از پیشرفتن کلاس ها شود.
شاید اگر بستر مناسبی از قبل برای این قبیل کلا س ها محیا می شد و یا برنامه ها و نرم افزارهای آموزشی قوی ولی با کاربری راحت در دسترس همگان بود و دانش آموختگان ما لذت استفاده از اینترنت پر سرعت را تجربه می کردند ، قطعا کلاس های آنلاین جذابیت بیشتری را برای همه رده های سنی به ارمغان می آورد و محدود به افراد یا رده سنی خاصی نبود.
حال که این توفیق اجباری را داریم که در کلاس های آنلاین و دوره های مجازی شرکت کنیم بهتر است فرصت را غنیمت شمرده و سوار بر این موج زیبا و هیجان انگیز شویم و تجربه ی جدیدی را در عرصه آموزش ، داشته باشیم.
شاید به زودی و در آینده ای نزدیک ، چه بسا همین چند ماه آینده ، دلمان برای شرکت در کلاس های آنلاین زمان کرونا تنگ شود …

در فضای مجازی، فیلم های زیادی از کلاس های آنلاین منتشر شده است، یک سری کلاس های خوب و با کیفیت از دوره های مختلف آموزشی و وبینارهای علمی آموزشی، یک سری از کلیپ های طنز و فکاهی از کلاس های آنلاین و …، ولی سوالی که بیشتر ذهن های دانش آموختگان را به خود مشغول می کند این است که آیا کلاس های آنلاین جایگزین مناسبی برای کلاس های حضوری در مدارس و دانشگاه ها هست ؟؟؟
اگرچه شرکت در کلاس های آنلاین در زمان شیوع کووید ۱۹ به همه ما تحمیل شد و شاید انتخاب هیچ کدام از ما نبود ، اما این سوال پیش می آید که آیا ما در شرایطی غیر از شرایط فعلی، حاضر بودیم که شیوه ی آموزشی خود را تغییر دهیم و با میل خود، کلاس های آنلاین را انتخاب کنیم ؟
در این زمانه که مشغله های افراد محصل مانند سابق نیست ویا بهتر بگویم دغدغه ی افراد محصل تنها تحصیل نیست ، شاید کلاس های آنلاین و آموزش از راه دور بخشی از مشغله های آنها را کم کند ولی روزهایی که دوستان به شوق دیدن هم به دانشگاه می رفتند، شاید لذت خرید از بوفه وخوردن ناهار در سلف دانشگاه ویا مدرسه و در کنار دوستان خود لحظات خوشی را تجربه کردن ، حتی گرفتن کیک تولد و شمع و هدیه برای همکلاسی هایمان و ترتیب یه جشن تولد سورپرایزی در کلاس های دانشگاه، درهیچ کلاس آنلاینی گنجانده نمی شود. انسانها به اینکه در کنار هم زندگی کنند نیاز دارند واز بودن در کنار هم لذت می برند ، با خوردن یک فنجان قهوه در کنار هم ، حال بهتری خواهند داشت …
در این برهه از زمان برای محصلین ما اتفاق افتاده است که آنها را به دو دسته و گروه تقسیم کرده است:
دسته ای با کلاس های آنلاین خود را وفق داده اند و به تدریج در ریل این شیوه ی آموزشی قرارگرفته اند و در حال حرکت به جلو هستند که به نظر می رسد که درست ترین راه را انتخاب کرده اند و از قافله ی آموزش جا نمانده اند .
اما دسته ی دیگر که نتوانستند با کلاس های آنلاین سازگار شوند و یا به دلیل عدم آشنایی و نداشتن اطلاعات کافی از اینترنت، فضای مجازی، نرم افزارها و پلتفرم های مختلف آموزشی از ادامه راه جا مانده اند و کما کان منتظر برگزاری کلاس های حضوری هستند، متاسفانه زمان زیادی را از دست خواهند داد و نه تنها از همکلاس های خود جا مانده اند بلکه دچار افت سطح علمی و فراموشی مطالب آموزشی خواهند شد.
بهتر است دوستان دسته دوم ، هرچند شیوه آموزش مجازی را جایگزین مناسبی برای کلاس های حضوری نمی دانند ولی از لطمات فاصله گرفتن از محیط آموزش نیز مطلع باشند و آسیب های ناشی از دوری از فضای آموزشی را نیز در نظر بگیرند.
امروزه در تمامی کشورهای پیشرفته و یا درحال پیشرفت، دانشجویان با شرکت در دوره های مجازی و آموزش از راه دور از دانشگاه های معتبر و نامی فارغ التحصیل میشوند وجذب بازار کار میشوند. ما نیز در کشور خود کم نداریم مراکز آموزشی و دانشگاه هایی که با تکیه بر سیستم و آموزش از راه دور سالانه دانشجویان زیادی را پذیرش و در نهایت وارد بازار کار میکند .در کنار مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها، امسال وزارت آموزش و پرورش نیز کلاس های آنلاین وآموزش از راه دور را در حد وسیعی و برای تمامی سنین و مقاطع تحصیلی در تمامی شهرها و روستاهای کوچک و بزرگ را تجربه کرد، شاید برگزاری این قبیل کلاس ها در مراکز استانها و کلان شهرهای ایران امکان پذیر و یا با استانداردهای بیشتری در حال برگزاری باشد ولی در بسیاری از مراکز و شهرستانهایی که امکان تحصیل حضوری نیز برای فرزندان این کشور سخت و دشوار بود ، ارائه کلاس های آنلاین ، نه تنها راهگشای این عزیزان در شرایط فعلی کشور نبود بلکه دغدغه بیشتری را برای آنان و خانواده های آنها در پی داشت.


ای کاش پیش از ارائه راهکارهایی که بستر پیاده سازی برای آنها میسر نیست ، بیشتر فکر و تامل شود تا همه ی فرزندان این مرز و بوم از شرایط یکسان آموزشی ،هرچند نسبی برخواردار شود و این گونه تصمیمات باعث ناراحتی و احساس تفاوت بین نسلی که آینده این کشور در دستان آنها است ، نشود.
آموزش چه از طریق کلاس های آنلاین چه از طریق کلاس های حضوری باید از کیفیت خوب آموزشی برخوردار باشد تا طرفداران هر دو روش، از آموزش های داده شده نهایت استفاده و حداکثر لذت را ببرند و این امر بسیار مهم محقق نمی شود مگر با فراهم کردن بستر مناسب آموزش و برگزاری همایش ها و دوره های تخصصی و نوین تربیت مدرس برای مدرسین مدارس و مراکز آموزشی و بهره گیری از دانش و ابزار روز آموزشی.

ناگفته نماند که خانواده ها و علی الخصوص مادران ، در این دوران همکاری بسیار بیشتری را با مراکز آموزشی و مدارس داشتند و بسیاری از مسئولیت های تیم آموزشی مدارس، به عهده مادران بوده و هست.
این مسئله در کنار تمامی سختی هایی که برای خانواده ها در پی داشت حداقل حسنی که داشت این بود که فرصت شد تا علاوه براینکه مادران علی الخصوص مادران شاغل – که با توجه به شرایط قرنطینه در خانه بودند – در ارتباط بیشتری با بچه ها و آموزش آنها باشند و احوالات درسی آنها بیشتر مطلع شوند و رابطه ی نزدیکتری با کادر آموزشی مدارس داشته باشند ، از طرفی بر اطلاعات کامپیوتری خود بیفزایند تا پاسخگویی نیاز فعلی فرزندانشان باشند .
امید است با محیا شدن بستر مناسب تری از قبل، مدرسان و اساتید این مرزو بوم با تکیه بر توانمندی های خود در ارائه بهتر مطالب آموزش بکوشند و این شیوه از آموزش، مکملی ارزنده در کنار شیوه رایج و مرسوم کلاس های حضوری باشد.

hd