۰۲۱-۸۸۲۵۵۶۰۰

گرامر زبان انگلیسی

گرامر انگلیسی

نقش گرامر زبان انگلیسی در یادگیری این زبان چیست. همان طور که می‌دانید برای یادگیری یک زبان از جمله زبان انگلیسی چهار مهارت نیاز است. مهارت‌های شنیداری یا لیسنینگ (Listening) – صحبت کردن یا سپیکینگ (Speaking) – درک مطلب یا ریدینگ (Reading) و نوشتن یا رایتنگ (Writing). در مطالب قبلی در مورد تقویت لیسنینگ، رایتینگ و ریدینگ صحبت کردیم اکنون می‌خواهیم به شما در یادگیری گرامر کمک کنیم. شما با دانستن گرامر زبان انگلیسی هر چهار مهارت مورد نیاز را تقویت خواهید کرد. جالب این است که با تقویت هر یک از چهار مهارت یادگیری زبان انگلیسی، گرامر انگلیسی خود را نیز تقویت کرده‌اید. بله، هر بخش در یادگیری زبان انگلیسی به یک بخش دیگر مرتبط و وابسته است.

اگر هنوز موفق به خواندن مطالب قبلی نشدید می‌توانید بر روی لینک‌های زیر کلیک کرده و از راه کار‌های پیشنهادی ما استفاده کنید.

چگونه لیسنینگ خود را تقویت کنیم

روش‌های تسلط بر نوشتن در زبان

افزایش سرعت خواندن

خب برویم سراغ گرامر زبان انگلیسی

دستور زبان یا گرامر (زبان یونانی باستان: γραμματική) مجموعه قوانین و ضوابط حاکم بر ساختار واژه‌ها، جمله‌ها، واج‌ها و آواها و معناها در زبان است. به عبارت دیگر؛ دستور زبان مجموعه قواعد و آیین‌هایی است که اهل زبان آن‌ها را به‌طور قراردادی و دسته‌ایی، مجموعه‌ای (همکاری دسته جمعی)، و تکاملی (نقاشی، خط میخی و…) فراگرفته و زبان‌ آموزان، برای درک بهتر گفتار و نوشتار اهل زبان، آن را می‌آموزند.

در تقسیم‌بندی‌های سنتی، دستور زبان به‌ طور کلی از دو شاخه‌ی واژه‌شناسی (صرف) و جمله‌شناسی (نحو) تشکیل شده‌ است. صرف و نحو با هم دستورِ یک زبان را تشکیل می‌دهند؛ ولی امروزه دستور زبان را، که زیرشاخه‌ای از دانش زبان‌شناسی به‌شمار می‌آید، دارای بخش‌های آواشناسی، واج‌شناسی، صرف، نحو و معناشناسی می‌دانند.

گرامر زبان انگلیسی و یا دستور زبان انگلیسی نیز مجموعه ای از قوانین و ساختارهای موجود در گفتار و نوشتار انگلیسی است و بطور دقیق‌تر به قوانین موجود در کلمات، گروه های اسمی و فعلی، شبه جمله ها و جملات اطلاق میشود. هرچند که ما در تعریف گرامر از کلمه ی “قوانین” استفاده می‌کنیم اما در حقیقت ماجرا چیز دیگری است. کسی این قوانین را وضع نکرده است. پدید آمدن زبان به این صورت نبوده که یک شخص انگلیسی بگوید من قوانینی وضع کرده‌ام و ساختار زبان انگلیسی را نوشته‌ام، از این پس طبق این گرامر انگلیسی صحبت کنید.

پدید آمدن و شکل گرفتن زبان به گونه‌ای بوده است که انسان‌های اولیه صداها را به وجود آوردند و کم کم کلمه ها و جمله ها ساخته شد. هیچ زبانی (غیر از اسپرانتو) ساختار ثابت ندارد و به مرور زمان این ساختار تغییر می‌کند. آنچه که ما دستور زبان می‌نامیم در حقیقت بازتابی از زبان در یک برهه ی زمانی خاص است.

برای آشنایی با زبان اسپرانتو بر روی لینک زیر کلیلک کنید

آیا اسپرانتو یک زبان واقعی است؟

گرامر زبان انگلیسی

آیا برای آموزش و یادگیری زبان احتیاج به یادگیری گرامر داریم؟ جواب کوتاه به این سوال “خیر” است. کودکی را تصور کنید که در انگلیس به دنیا آمده است. آیا از همان ابتدا پدر و مادر وی شروع به آموزش گرامر زبان انگلیسی به او می‌کنند؟ خیر، بچه ها قبل از اینکه حتی بدانند “دستور زبان” چیست می‌توانند به زبان مادری خود صحبت کنند.

اما اگر تصمیم جدی برای یادگیری یک زبان خارجی دارید، پاسخ بلند به سوال بالا اینگونه است: “بله، دستور زبان به شما کمک می‌کند تا زبان خارجی را سریعتر و موثرتر یاد بگیرید.” اگر شما با قواعد گرامر زبان انگلیسی آشنا باشید، بدون مراجعه به معلم و کتاب می‌توانید خیلی مطالب را درک کنید. پس به گرامر به عنوان یک دوست خوب و مفید نگاه کنید. چیزی شبیه نقشه و یا تابلوی راهنما در خیابان که راه پیشرفت را برای شما نمایان میکند!

راه‌های بسیاری برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی هست. اولین راه یادگیری آن از طریق پیوستن به دوره های ترمیک زبان می‌باشد. در کلاس و کتاب درسی به شما طبق یک برنامه‌ی مشخص گرامر انگلیسی آموزش داده می‌شود.

برای پیوستن و اطلاعات بیشتر از دوره‌های زبان انگلیسی آموزشگاه زبان پارسایان بر روی لینک کلیک فرمایید:

دوره‌های زبان انگلیسی

کتاب های فراوانی نیز در بازار موجود هستند که با مطالعه‌ی آن‌ها می‌توانید به صورت self study به گرامر انگلیسی واقف شوید.

در ادامه ما نیز سعی داریم که به صورت ساده و خلاصه ولی در عین حال کاربردی بخشی از گرامر انگلیسی را توضیح دهیم.

 

در زبان انگلیسی جملات از فاعل (subject)، فعل (verb)، مفعول (object)، متمم (complement)، و عبارت قیدی (adverbial) تشکیل شده اند.

یک جمله باید دست کم یک فاعل و یک فعل داشته باشد.

ساختار استاندارد جمله در زبان انگلیسی فاعل + فعل + مفعول است، یعنی فعل همواره میان فاعل و مفعول قرار می گیرد.

فاعل جمله نیز همواره اسم یا ضمیر است.

ساختارهای جملات ساده در انگلیسی

با توجه به این نکات، پنج ساختار برای جملات در زبان انگلیسی در نظر می گیریم.

 

ساختار ۱

فعلفاعل
studiesHe
are runningthey

 

ساختار ۲

مفعولفعلفاعل
EnglishstudiesHe
dinnerateI

 

در ساختارهای ۱ و ۲، از افعال اصلی استفاده می کنیم. اینکه آیا جمله نیاز به مفعول دارد یا خیر بسته به فعل دارد. مفعول در مقابل سوال What  هست.

What does he study? He studies English.

What did you eat? I ate dinner.

 

ساختار ۳

متممفعلفاعل
happyisBill
a hard challengewasIt

 

در این ساختار از افعال ربطی استفاده می‌کنیم که رایج‌ترین آنها همان فعل be است. در زبان انگلیسی متمم می‌تواند یا صفت باشد جمله ی اول،  (happy) یا عبارت اسمی مثال دوم،

(a hard challenge)

همانطور که گفتیم be رایج‌ترین فعل ربطی زبان انگلیسی است ولی با سایر افعال ربطی نظیر appear، become، feel، و غیره نیز به همین طریق جمله می‌سازیم.

Bill feels happy

 

ساختار ۴

عبارت قیدی

فعل

فاعل

at workisShe
next weekisThe test

 

عبارات قیدی می‌توانند یا قید باشند (next week) یا عبارت اضافه (at work). توجه داشته باشید در این گروه از جملات عبارت قیدی ضروری است و حذف آن جمله را بی‌معنی می‌کند. ما می‌توانیم به جملات تمامی گروه ها عبارت قیدی به دلخواه اضافه کنیم.

I am at home.

حذف عبارت at home جمله را ناقص می کند.

I visited my mother for her birthday.

حذف عبارت for her birthday تاثیری بر ساختار جمله ندارد.

 

ساختار ۵

مفعولمفعولفعلفاعل
flowersmeboughtMy boyfriend
nightmareshimgaveThe movie

 

تعداد معدودی از افعال انگلیسی مثل give، send، buy، و lend می‌توانند دو مفعول بگیرند.

 

در هفته های آینده بخش‌های دیگری از گرامر انگلیسی را به شما آموزش خواهیم داد. پس با ما، موسسه زبان پارسایان همراه باشید.

برای مطالعه ی دیگر بخش های گرامر انگلیسی بر روی لینک های زیر کلیک کنید

گرامر Simple Present

گرامر Present Continuous

گرامر Present Perfect

گرامر Present Perfect Continuous

گرامر Simple Past