چگونه برای آزمون های بین المللی انشای خوبی بنویسیم؟

چگونه برای آزمون های بین المللی انشای خوبی بنویسیم؟

آزمون TOEIC و TOEFL هر دو برای سنجش توانایی‌های افراد در زبان انگلیسی برگزار می‌شوند و مهارت‌های شما را اندازه‌گیری می‌کنند. هر دو، آزمون‌های استانداردی هستند که گواهی صادره از آن‌ها توسط تعداد زیادی از ارگان‌ها و دانشگاه‌ها پذیرفته می‌شود.

در هر دو آزمون، بخشی به نام نگارش (writing) وجود دارد که مهارت نوشتاری شما را می‌سنجد. این بخش از اهمیت زیادی برخوردار است، چون در این بخش میزان مهارت شما برای تحصیل در دانشگاه‌ها یا اشتغال به کار در شرکت‌های خارجی سنجیده می‌شود.

نوشتن یک مقاله یا انشا به اندازه کافی کار سختی هست، حالا فکر کنید این مقاله یا انشا به زبانی غیر از زبان اولتان باشد.

اگر قرار است در آزمون TOEFL یا TOEIC شرکت کنید، پس باید برای بخش نوشتاری آن لباس جنگ بپوشید و خود را برای نوشتن انشایی عالی آماده کنید. در ادامه، بخش‌های مختلف یک انشای آکادمیک توضیح داده شده است و سپس دستورالعمل‌هایی برای نوشتن یک انشاء پنج پاراگرافی فوق‌العاده ارائه شده است.

پاراگراف اول: مقدمه

اولین پاراگراف از سه تا پنج جمله تشکیل شده است و دو هدف مهم دارد: توجه مخاطب را به خود جلب کند و نکته اصلی (thesis) کل انشاء در آن ارائه شده باشد.

چند جمله اول پاراگراف شما کلید اصلی جلب توجه مخاطب است. برای نوشتن آن از لغات توصیفی استفاده کنید یا انشای خود را با یک حکایت، سوالی جذاب یا حقیقتی جالب شروع کنید که به موضوع انشاء ارتباط داشته باشد.

جمله‌ی آخر پاراگراف شما، کلید نکته اصلی و هدف انشاست. جملات ابتدایی پاراگراف اول معمولا برای معرفی موضوع و جذب توجه مخاطب نوشته می‌شود. آخرین جمله هم دیدگاه و نظر شما را نسبت به موضوع انشاء بیان می‌کند و لیست مواردی را که می‌خواهید در ادامه‌ی انشاء به آن بپردازید بیان می‌کند.

سعی کنید با توجه به موضوع از لغات مختلف زیادی استفاده کنید. سعی کنید از مرتبط‌ترین لغات استفاده کنید و کلمات را به درستی انتخاب کنید. قرار نیست در مسیر تلاش برای حرفه‌ای بودن، بدتر کار را خراب کنید و «فارسی‌نویسی» کنید.

پاراگراف دوم تا چهارم: نظرات خود را توضیح دهید

وقتی فرضیه‌ی خود را بیان کردید، باید خودتان هم آن را توضیح دهید!

در سه پاراگراف بعدی باید از آمار، مثال‌هایی از زندگی واقعی خود، مقالات، اخبار یا سایر منابع، حقایق، مثال‌ها و حکایات استفاده کنید تا فرضیه خود را توضیح دهید. به یاد داشته باشید، شما لازم نیست چیزی را در این انشاء ثابت کنید. شما فقط باید به خوبی از فرضیه‌ی خودتان دفاع کنید.

  • پاراگراف دوم: اولین فرضیه‌ی شما را توضیح می‌دهد.

  • پاراگراف سوم: دومین فرضیه‌ی شما را توضیح می‌دهد.

  • پاراگراف چهارم: سومین فرضیه‌ی شما را توضیح می‌دهد.

جمله‌ی اول هر یک از سه پاراگراف، «topic sentence» یا جمله‌ی عنوان یا جمله سر سطر نام دارد. این جمله، بخشی از فرضیه‌ای را بیان می‌کند که می‌خواهید راجع به آن را توضیح دهید. بعد از جمله سر سطر، شما باید در سه یا چهار جمله از نظر خود دفاع کنید و بگویید که چرا این فرضیه حقیقت دارد. آخرین جمله هم شما را به موضوع بعدی (پاراگراف بعدی) سوق می‌دهد. حتما به خاطر داشته باشید که لازم نیست فرضیه‌ی شما واقعی باشد و در یکی از مقالات ISI صحت آن تایید شده باشد! شما باید بتوانید به خوبی از فرضیه‌ی خود دفاع کنید. حتی اگر به نظر شما، آسمان شب سفید و آسمان روز سیاه باشد.

به یاد داشته باشید که شما باید به خوبی بین این پاراگراف‌ها ارتباط برقرار کنید. اگر یکباره پاراگراف قبلی را رها کرده و به موضوع بعدی بروید، امتیاز منفی کسب می‌کنید. همچنین، تاجایی که می‌توانید باید از قید‌ها، عبارات ربطی و تخصصی در انشاءنویسی استفاده کنید. برای مثال، پاراگراف خود را با عباراتی چون «In my perspective»، «In my assumption»، «In my opinion» و … شروع کنید.

پاراگراف پنجم: نتیجه‌گیری از کل انشاء

وقتی مقدمه (پاراگراف اول) را نوشتید و فرضیه‌ی خود را در بدنه‌ی انشاء (پاراگراف دوم، سوم و چهارم) توضیح دادید، به خوبی آن‌ها را به یکدیگر مرتبط کردید و توضیحاتتان به اتمام رسید، وقت آن می‌رسد که به مرحله‌ی نهایی بروید و از انشاء خود نتیجه بگیرید.

پاراگراف نتیجه‌گیری (conclusion) از سه تا پنج جمله تشکیل شده است و باید دو هدف اصلی در آن لحاظ شود: آنچه را که در مقاله یا انشا گفتید پوشش دهد و تاثیری ماندگار در ذهن مخاطب ایجاد کند.

اولین جمله‌ در پاراگراف نتیجه‌گیری، کلید اصلی جمع‌بندی کلی از انشای شماست. از بین نظرات خود، سه نقطه نظر اصلی از انشایتان را با کلمات متفاوتی ذکر کنید تا خواننده را از نظر خود آگاه سازید.

آخرین جمله در این پاراگراف، کلید اصلی ایجاد تاثیری ماندگار در ذهن مخاطب است. قبل از اینکه انشای خود را تمام کنید، خواننده را به موضوعی برای فکر کردن وادارید. کاری کنید قبل از آنکه خودش متوجه شود، به انشای شما فکر کند. در این صورت، شما برنده‌ی بخش نگارش آزمون خواهید بود. می‌توانید با نوشتن یک نقل‌قول، سوال، حکایت یا حتی یک جمله‌ی توصیفی این کار را انجام دهید.

چگونه مثل یک حرفه‌ای انشاء بنویسیم؟

  1. مثل یک گزارشگر باشید

اگر انشانویسی در آزمون را نادیده بگیریم، اصول اصلی انشانویسی «کنجکاوی» خواهد بود. شما برای نوشتن یک مقاله‌ی بین‌المللی ISI یا پایان‌نامه‌ی خود به زبان انگلیسی باید کنجکاو باشید، سوال بپرسید و تحقیق کنید. هرچه بیشتر سوال بپرسید اطلاعات بیشتری به دست می‌آورید تا از آن برای نوشتن انشا استفاده کنید. البته شاید هدف شما به بزرگی نوشتن مقاله‌ی ISI نباشد، اما حتی برای نوشتن انشایی که استاد یا معلمتان مشخص کرده، باید دقت و علاقه‌ی بیشتری به خرج دهید تا با مشکلاتی نظیر «ایده‌ ندارم» یا «نمی‌دانم چه چیزی بنویسیم» مواجه نشوید.

انشای قوی، انشایی است که از لحاظ اطلاعات غنی باشد و به طور خلاصه حرفی برای گفتن داشته باشد. با تحقیق و جستجو، می‌توانید با نقل‌قول‌ها، حکایات، منابع و لغات بیشتری آشنا شوید تا در پروسه‌ی نوشتن آن‌ها رعایت کنید. رفته رفته ذهن شما به این نوع نوشتار عادت می‌کند و حتی وقتی سر جلسه‌ی آزمونی مثل TOEFL یا TOEIC هستید، می‌توانید به طور خودکار با استفاده از کلمات و نقل‌قول‌های گوناگون، انشایی بی‌نظیر بنویسید.

نگران نباشید. موضوعاتی که به شما ارائه می‌شود، اجتماعی و عمومی هستند. کسی از شما نمی‌خواهد مقاله‌ای تخصصی راجع به بزرگ‌شدن کیسه‌های هوایی در ریه بنویسید. حتی اگر آزمون بین‌المللی باشد.

  1. راجع به هر دو طرف موضوع صحبت کنید

اگر می‌خواهید انشای طولانی‌تر یا پیچیده‌تری بنویسید، بهتر است راجع به نکات مثبت و منفی فرضیه‌ی خود صحبت کنید. اما باید بیشتر روی نکات مثبت فرضیه‌ی خود تمرکز داشته باشید. در مثال بالا، می‌توانید راجع به فشار و خستگی‌ها یا حتی احتمال افت نمره دانش‌آموز شاغل هم صحبت کنید، ولی نباید بی‌طرفانه سخن بگویید و از فرضیه‌ی خود حتما دفاع کنید.

  1. تمرینات گرامری را فراموش نکنید

نوشتن یک انشا به زبان انگلیسی حتی برای شبه بومی‌زبان‌ها (native like) هم کار سختی است. چون هرکاری هم که کنند باز هم زبان مادری آن‌ها متفاوت است و شاید از برخی اصطلاحات و ساختارهای نامناسب و به عبارتی «فارسی‌گونه» استفاده کنند. حتما تا جایی که ممکن است ساختارهای گرامری را تمرین کنید و مطمئن شوید که هر وجه دستوری را به درستی به کار می‌برید. حروف اضافه، همایند‌ها و … هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند.

 

از یک دیکشنری آنلاین استفاده کنید

شاید از همان ابتدا لغات معمولی و ساده‌ای بلد باشید. ولی برای نوشتن یک انشای خوب بهتر است از لغات تخصصی‌ استفاده کنید. با یک دیکشنری می‌توانید لغاتی تخصصی و باارزش برای شرکت در آزمون یاد بگیرید. البته حتما از معنی دقیق لغات مطمئن شوید تا کلمه‌ای را به اشتباه استفاده نکنید.

از یک بومی انگلیسی‌زبان کمک بگیرید تا انشایتان را ویرایش کند

سعی کنید از طریق شبکه‌های اجتماعی یا اپلیکیشن‌های آموزشی، شریک تبادل زبانی یا بومی انگلیسی‌زبانی پیدا کنید تا بتواند انشای شما را ویرایش و اشتباهتتان را گوشزد کند. رفته رفته از بروز چنین اشتباهاتی در متن جلوگیری می‌کنید و قبل از آنکه متوجه شوید، شبیه بومی‌زبان‌ها انشا می‌نویسید.

hd