آزمون های دکتری

آزمون های دکتری شامل 4 آزمون با نام های MSRT , MCHE,EPT , و TOLIMO مباشند که در ادامه به شر هر یک به صورت جداگانه پرداخته ایم.

MSRT

کلمه MSRT مخفف عبارت Ministry of Science Research and Technology به معنای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. این آزمون یک آزمون سنجش سطح زبان است که معاونت دانشجویی وزارت علوم برگزار می‌کند و برای داوطلبان متقاضی اعزام با هزینه‌ شخصی و بورسیه­ خارج از کشور و نیز دکترای داخل وزارت علوم و وزارت بهداشت و نیز داوطلبان دکترای دانشگاه آزاد اسلامی معتبر است. آزمون MSRT  که به عنوان تافل دکتری یا تافل کوچک نیز شناخته می‌شود، یکی از آزمون‌های پرطرفدار در داخل کشور بوده که توانایی و سطح دانش عمومی زبان انگلیسی افراد را می‌سنجد.

آزمون MSRT، در مقایسه با امتحانات TOEFL و IELTS، ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر است. .از دیگر مزیتهای MSRT نسبت به TOEFL نداشتن بخش نوشتاری است که برای بسیاری از داوطلبان آزمون TOEFL بسیار سخت و یادگیری آن زمانبر است.

آزمون MSRT در سال ۱۰ بار  برگزار می شود و شرکت در آزمون محدودیت ندارد و در صورت عدم قبولی در یک دوره می توان در دوره های بعدی نیز ثبت نام کرد ولی داوطلبانی که نمرات انها بالاتر از ۷۵ باشد تا یکسال نمی توانند در ازمون شرکت نمایند زیرا ظرفیت ازمون فوق برای مراکز دانشگاهی و آموزشی بوده و آخرین حد نصاب مراکز فوق نمره ۷۰ است. دانشجویان دکتری برای تصویب پروپوزال به حداقل نمره ۴۶ و برای فرصت مطالعاتی به حداقل نمره ۵۰ نیاز دارند.

این آزمون از سه بخش شنیداری (شامل 30 سوال) , گرامر و ساختار (شامل 30 سوال ) , و درک مطلب ( شامل 40 سوال) تشکیل شده است و  جمعا 75 دقیقه زمان برای پاسخ گویی به این سوالات وجود دارد. آزمون MSRT نمره ی منفی ندارد و مدرک آن تا 2 سال اعتبار دارد.

آزمون MSRT  که به عنوان تافل دکتری نیز شناخته می‌شود، یکی از آزمون‌های پرطرفدار در داخل کشور بوده که توانایی و سطح دانش عمومی زبان انگلیسی افراد را می‌سنجد.

MCHE

کلمه MCHE  مخفف عبارت Ministry of Culture, and Higher Education به معنای وزارت فرهنگ و آموزش عالی است. MCHE  همان ازمون MSRT  می باشد درواقع  این آزمون در گذشته با نام MCHE  شناخته میشد. تفاوتی در سرفصل ها، تعداد سوالات و زمان آزمون ایجاد نشده است. این آزمون تنها در داخل کشور اعتبار دارد. و متقاضیان این آزمون داوطلبان دکتری می باشند که میبایست یک مدرک زبانی (تولیمو، تافل، آیلتس، MSRT، MCHE و…)  داشته باشند.

این آزمون از سه بخش شنیداری (شامل 30 سوال) , گرامر و ساختار (شامل 30 سوال ) , و درک مطلب ( شامل 40 سوال) تشکیل شده است و  جمعا 75 دقیقه زمان برای پاسخ گویی به این سوالات وجود دارد.

EPT

کلمه EPT مخفف عبارت English Proficiency Test است. این آزمون  به منظور سنجش سطح زبان عمومی آزمون زبان دانشجویان مقطع دکتری، همچنین اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های آزاد و همچنین دانشجویانی که می‌خواهند در مقطع دکتری مصاحبه شوند مناسب میباشد. در واقع این آزمون برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی داوطلبان برگزار می گردد. لازم به ذکر است که این آزمون تنها برای داوطلبان دکترای دانشگاه‌ آزاد اسلامی معتبر است و دانشگاه‌های سراسری مدرک این آزمون زبان را نمی‌پذیرند.

این آزمون از چهار بخش واژگان (شامل 25 سوال) , گرامر (شامل 40 سوال ) , و درک مطلب ( شامل 20 سوال) و سوالات جای خالی ( شامل 20 سوال ) تشکیل شده است و  جمعا 140 دقیقه زمان برای پاسخ گویی به این سوالات وجود دارد. آزمون PTE نمره ی منفی ندارد و مدرک آن تا 2 سال اعتبار دارد

از تفاوتهای میان دو آزمون «ام اس آر تی» و «ای پی تی» می‌توان گفت از نظر سطح و کیفیت سوالات این دو آزمون تقریبا مشابه همدیگر هستند ولی عمده تفاوت این دو آزمون در بخش Listening یا همان بخش شنیداری است که این بخش در آزمون MSRT برگزار می‌شود ولی در آزمون زبان EPT خیر.

یکی دیگر از تفاوت آزمون EPT با MSRT در زمان برگزاری است آزمون ای پی تی به‌صورت ماهانه بوده و در کلیه دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و دانشگاه آزاد برگزار می‌شود.

TOLIMO

TOLIMO  مخفف عبارت the Test of Language by the Iranian Measurement Organizations  می باشد که توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحی و اجرا می شود که در واقع آزمونی استاندارد برای تعیین سطح دانش زبان انگلیسی می باشد. بیشتر متقاضیان این آزمون را داوطلبان دکتری تشکیل می‌دهند زیرا داشتن یک نمره زبان (تولیمو، تافل، MCHE و …) برای قبولی در آزمون دکترا لازم است.

در جلسه آزمون، به هر یک از شرکت‌کنندگان، دو دفترچه سؤال داده می‌شود که یک دفترچه، تشریحی (دفترچه شماره ۱) و دفترچه دیگر، چندگزینه‌ای (دفترچه شماره ۲) خواهد بود. داوطلبان باید پاسخ سؤال تشریحی را در همان دفترچه و پاسخ سؤالات چندگزینه‌ای را در پاسخنامه مشخص نمایند.

دفترچه شماره ۱، یک سؤال تشریحی نوشتاری (writing) است که داوطلب ۳۰ دقیقه فرصت دارد پاسخ را در همان دفترچه سؤال بنویسد.

دفترچه شماره ۲ در این آزمون، حاوی ۱۴۰ سؤال چهارگزینه‌ای است که شامل ساختار و نوشتار زبانی (۴۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)، خواندن و درک مطلب (۵۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۵۵ دقیقه) و درک مطلب شفاهی با لهجه بریتیش یا آمریکایی (۵۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۳۵ دقیقه) است. لازم است ذکر شود که نمره هر قسمت آزمون در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره کل، منظور می‌شود.

 

.

برای اطلاع از تمامی دوره ها و مشاوره و تعیین سطح با کارشناسان آموزش کانون زبان پارسایان، با شعب با در تماس باشید:

شعبه گیشا:  ۸۸۲۵۵۶۰۰