گرامر زبان ترکی

گرامر زبان ترکی

گرامر زبان ترکی استانبولی در عین سخت بودن بسیار شیرین می باشد. از این جهت که قانون های پسوندی موجود در این زبان باعث آهنگین بودن زبان ترکی می شود. و همین موضوع زبان ترکی را بسیار گوش نواز می کند. همین امر موجب می شود آهنگ های ترکی، سریال ها و فیلم های ترکی پرطرفدار باشند. به طوری که اگر حتی هیچ کلمه ایی را از آهنگ یا سریال متوجه نشوید. باز هم مشتاق دنبال کردن سریال و یا حتی حفظ کردن متن آهنگ می شوید.

در مقاله های قبلی، آموزش بخشی از گرامر زبان ترکی را آغاز کردیم. و مقدمه ایی برای شروع یادگیری این زبان شیرین را مطرح کرده ایم. این مقدمه شامل تدریس حروف زبان ترکی، آشنایی با اعداد و تلفظ آنها، همچنین شیوه جمع بستن کلمات در زبان ترکی بوده است.

حتما قبل از مطالعه این مقاله، مقالات قبلی ارائه شده در وبسایت کانون زبان پارسایان را با دقت مطالعه کنید.

دستور زبان ترکی

یادگیری زبان ترکی

در این مقاله به بررسی ساختار فعل در زبان ترکی خواهیم پرداخت و افعال کمکی پر کاربرد در زبان ترکی و شیوه استفاده از آنها را توضیح خواهیم داد.

قبل از شروع این مقاله، لازم به ذکر است که زبان ترکی استانبولی در عین شیرین و دوست داشتنی بودن، بسیار زبان سختی است. در این مقاله و مقالات دیگر در بخش آموزش زبان ترکی، تمام سعی ما بر این است که قواعد و دستور زبان ترکی را به ساده ترین شکل ممکن توضیح بدهیم. در بازار کتاب فروشی ها هم کتاب های آموزشی خود آموز بسیاری برای زبان آموزان حتی با توضیحات فارسی وجود دارد.

اما با توجه به سختی و پیچیدگی قواعد زبان ترکی، کمک گرفتن از یک استاد می تواند بسیار مفید باشد. و همواره شرکت در کلاس گروهی و یا خصوصی می تواند شما را در راه یادگیری زبان ترکی یاری دهد. راهنمایی و تدریس یک استاد با تجربه قطعا فرایند یادگیری را تسهیل می بخشد. چرا که گفته شده است

زبان ترکی یک زبان شاهکار است که برای ساخت آن از فرمول های بسیار پیچیده ای استفاده شده است.

کانون زبان پارسایان همواره افتخار این را  داشته است که از اساتید Native و با تجربه در دپارتمان ترکی بهره مند باشد. کارشناسان زبان ترکی در کانون زبان پارسایان دوره های متنوع آنلاین و حضوری تعریف کرده اند. که با هر هدفی تمایل به یادگیری زبان دارید از مهاجرت کاری و تحصیلی تا تقویت مکالمه، می تواند برای شما مفید باشد. برای اطلاع از نحوه ثبت نام و یا انتخاب مناسب ترین کلاس، می توانید از طریق لینک زیر کلاس مناسب خود را با توجه به هدفتان از یادگیری بررسی کنید. و یا با مشاوران ما تماس بگیرید.

دوره های ترکی استانبولی

88255600

0990-921 9451

خب بریم سراغ بحث اصلی که معرفی مصدر و فعل و همچنین افعال کمکی پر کاربرد در زبان ترکی است.

مصدر و فعل

پسوند مصدر در ترکی mak و mek است. به این معنی که این دو کلمه به انتهای ریشه فعل می چسبند و مصدر درست می کنند. افعالی که آخرین مصوت آنها پسین (a-ı-o-u) است پسوند mak می گیرند. و افعالی که آخرین مصوت آنها پیشین (e-i-ö-ü) است پسوند mek می گیرند. توجه بکنید که فعل بدون پسوند mak و mek ، فعل امری دوم شخص مفرد می باشد.

برای درست کردن مصدر فعل در زبان ترکی کافی است به مورد مشابه در زبان فارسی دقت کنید. برای مثال در زبان فارسی فعل “آمدن” را در نظر بگیرید، ن را از آخر “آمدن” حذف می کنیم تا ریشه  فعل که همان “آمد” می باشد را به دست آوریم .در واقع mek و mak در زبان ترکی همچون “ن” در زبان فارسی است. اما دقت کنید که در زبان ترکی بر خلاف فارسی، با حذف پسوند مصدر ساز ( mak وmek) یک فعل امری به دست می آید.

در ادامه یک لیست کوتاه از افعال پر کاربرد زبان ترکی را ارائه داده ایم. برای شروع لازم است این افعال را بشناسید و با معانی آنها در فارسی آشنا شوید.

نگاه کردن bakmak    çببین bak

گرفتن        almak ç  بگیر al

پرسیدن sormak  ç   بپرس sor

ایستادن durmak  ç  بایست dur

آمدن gelmek  ç      بیا  gel

رفتن gitmek  ç       برو  git

دیدن görmek  ç    ببین gör

افتادن düşmek ç    بیفت düş

 

قبل از خواندن ادامه ی این مقاله، سعی کنید افعال بالا را خوب به خاطر بسپارید. پیشنهاد می کنم یک قلم و کاغذ کنار دست خود داشته باشید. تا نکات مورد نیازتان را یادداشت کنید و در صورت تمایل برای تمرین انجام دادن، از آن استفاده کنید.

افعال کمکی پر کاربرد

فعل کمکی کلمه ای است که برای تشکیل فعل مرکب استفاده می شود. فعل مرکب از ترکیب فعل کمکی و یک اسم و یا گاها از ترکیب فعل کمکی و یک فعل دیگر درست می شود. سه فعل کمکی بسیار مهم و پر کاربرد در زبان ترکی yapmak و etmek و olmak می باشند. در ادامه به توضیح هر یک و کاربردهایشان به صورت مجزا خواهیم پرداخت.

فعل کمکی yapmak

فعل کمکی yapmak از پراستفاده ترین افعال کمکی در ترکی می باشد. که معانی و در واقع کاربردهای متفاوتی دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. این فعل کمکی با دو معنی به کار می رود.

  1. ساختن، پدید آوردن، محقق ساختن، درست کردن، به وجود آوردن، سبب شدن، تولید کردن

فعل کمکی yapmak با ترکیب یک اسم معانی مختلفی پیدا می کند. برای درک بهتر به مثال های زیر توجه کنید.

غذا درست کردن

yemek yapmak

مجسمه ساختن

heykel yapmak

بچه دار شدن

çucuk yapmak

کفش تولید کردن

ayakkabı yapmak

  1. کاری یا عملی را انجام دادن، کردن، سرگرم کاری شدن، مشغول شدن، تعمیر کردن

ورزش کردن

spor yapmak

تکلیف انجام دادن

ödev yapmak

تمیز کردن

remizlik yapmak

خرید کردن

yapmak    alışveriş

صبحانه خوردن

kahvaltı yapmak

ساعت خرابم را ساعت ساز تعمیر کرد.

Bozuk saatimi saatçi yaptı

گرامر زبان ترکی

فعل کمکی etmek

فعل کمکی etmek دومین فعل کمکی در زبان ترکی است. فعل etmek به معنی “کردن، انجام دادن، به جا آوردن” می باشد. به مثال های زیر توجه کنید.

تشکر کردن

teşekkür etmek

کمک کردن

yardım etmek

تلفن کردن

telefon etmek

صحبت کردن

sohbet etmek

در حالاتي كه با اضافه شدن فعل به اسم افتادگي مصوت يا توليد مصوت (از حوادث صوتي) صورت بگيرد فعل مركب به صورت چسبيده نوشته مي شود. به مثال های زیر توجه کنید.

بخشیدن

affetmek

احساس کردن

hissetmek

گم کردن، از دست دادن

kaybetmek

تصور کردن

zannetmek

نکته شایان ذکر در مورد فعل etmek وجود دارد. فعل هایی که با فعل کمکی etmek ساخته می شوند در زمان های مختلفی مانند حال استمراری، حال ساده و … دستخوش یک تغییر می شوند. این تغییر زمانی اتفاق می افتد که حرف t بین دو مصوت قرار بگیرد. در این صورت حرف t به حرف d تبدیل می شود.

احساس خوبی دارم.

Kendimi iyi hissediyorum.

صحبت می کنم.

Sohbet ediyoruz.

فعل کمکی olmak

سومین فعل کمکی پرکاربرد در زبان ترکی فعل olmak می باشد. این فعل به معنی “شدن، بودن، گشتن، اتفاق افتادن، واقع شدن” می باشد. برای درک بهتر به مثال های زیر توجه کنید.

مریض شدن

hasta olmak

خوشحال شدن

memnun olmak

زیبا شدن

güzel olmak

نیست شدن، نابود شدن

yok olmak

چی شد؟ (چه اتفاقی افتاد؟)

ne oldu?

همانطور که در مورد فعل کمکی etmek گفته شد. در حالاتي كه با اضافه شدن فعل به اسم افتادگي مصوت يا توليد مصوت (از حوادث صوتي) صورت بگيرد فعل مركب با olmak هم به صورت چسبيده نوشته مي شود. به مثال های زیر توجه کنید.

گم شدن

kaybolmak

نابود شدن، از بین رفتن

mahvolmak

پریشان شدن، زیاد غصه خوردن

kahrolmak

سه فعل کمکی yapmak، etmek و olmak جز پرکاربرد ترین افعال کمکی می باشند. اما دو فعل کمکی دیگر هم در زبان ترکی وجود دارند. این دو فعل در موارد محدودی به کار می روند. معمولا در متون قدیمی ترکی اثری از آنها را می توان یافت. برای آشنایی با آنها به ذکر چند مثال بسنده خواهیم کرد. و از توضیح بیشتر خودداری می کنیم. چرا که با توجه به مرسوم نبودن استفاده ی آنها در حرف زدن، با توضیح بیشتر فقط مخاطب گیج خواهد شد.

کردن، انجام دادن

eylemek

کردن، به جا آوردن

kılmak

خدا رحمت بکند.

Allah rahmet eylesin

نماز خواندن

namaz kılmak

موارد ارائه شده در مقاله گرامر زبان ترکی را با دقت مطالعه بفرمایید. و در صورت نیاز به مطالب قبلی ارائه شده رجوع کنید. در صورت تمایل به شرکت در کلاس های حضوری یا آنلاین کانون زبان پارسایان با شماره های زیر با ما در تماس باشید. همچنین می توانید از طریق واتس اپ با مشاوران ما در ارتباط باشید. توضیح دوره های آموزش زبان ترکی در سایت کانون زبان پارسایان ارائه شده است. که می توانید از طریق لینک های زیر به آنها دسترسی داشته باشید.

8825500

09909219451

دوره های ترکی

در مقاله های بعدی به توضیح زمان حال استمراری در زبان ترکی خواهیم پرداخت.